Loading...

PASTALARIMIZDA RENKLENDİRME

LEZZETİ TASARLA
GIDA BOYASI
Gıda boyası bir çok ürünümüze istenilen rengi veren pigmentlerle oluşturulmuş boya türüdür. Şekerleme, reçel, sakız, dondurma vb. hazır gıda türlerinin içeriğinde de bulunur. Gıda boyası tek başına bir gıda özelliği göstermese de ürünlere eklendiği zaman renk açısından büyük katkı sağlar. Gıda boyaları toz, sıvı, jel, simli ve sprey türleri de bulunur. Boyar madde içeren tüm ürünlerimizde, gıda katkı maddeleri, yönetmenliğine uygun kullanılmıştır. Siz de sağlığınız açısından aldığınız markaların üstünde yazan kullanım oranlarına dikkat ediniz.
GIDA BOYALARI PASTALARIMIZDA NASIL KULLANILIR?
Keklerinizi renklendirmek için tercihen sıvı gıda boyası ya da su bazlı toz boya kullanınız. Ufak bir kaba toz boyayı döktükten sonra su ekleyerek boyayı çözerek kek karışımınıza ekleyebilirsiniz. Sıvı yada jel boyaları direk olarak kek karışımıza uygulayabilirsiniz. Özellikle jel boyanın yoğun pigmentli yapısını göz önünde bulundurarak kullanım miktarına özen gösteriniz.

Eğer pasta kremanızı renklendirmek istiyorsanız yağ bazlı boyar ürünleri tercih ediniz. Kremanızın kıvamının bozulmaması için koyu renk tonları elde etmek istediğinizde yağ bazlı toz boyayı tercih etmeniz avantajınıza olacaktır.

Krem şantinizi renklendirmek için az miktarda su bazlı boya kullanabilirsiniz. Çok miktarda kullanılan su bazlı boya şantinizin kıvamında bozulmaya yol açabilir. Yoğun renkler için yağ bazlı boyaları tercih ediniz.

Butter cream yine krem şantide olduğu gibi yağ bazlı boyaları tercih etmeniz gereken bir krema türüdür. Butter cream renginin net olması için boyasız halinin yeterince beyaz olması gerekir.

Fildişi Çikolata ya da Ganaj; yağ bazlı boyalar ile homojenleşir. Renklendirmenin ocaktan alınıp soğuma aşamasına geçerken yapılması gerekir.

Jöle; renklendirmek istediğiniz zaman ise su bazlı jel boyaları tercih ediniz. Boyar maddeyi jöle kaynadıktan sonra soğuma aşamasına geçerken katınız.

Glaze; renklendirmede kullanacağınız glaze türüne göre kullanacağımız gıda boyaları farklılık gösterir. Çikolata bazlı bir glaze renklendirmesi yapılacaksa yağ bazlı boyaların kullanılması gerekir.